Jdi na obsah Jdi na menu
 


Facebook - výhoda nebo záškodník?

28. 2. 2009

Facebook– výhoda nebo záškodník?

 

V poslední době se hodně lidí hlásí k službě zvané Facebook. Facebook slouží k vyhledávání lidí a následné jejich kontaktování. Většina lidí, mě nevyjímaje, si při internetové seznamovací stránce vybaví ty odrazující případy, kdy došlo k seznámení dvou osob, načež jedna z nich byla tou druhou například znásilněna. A je smůla, že tyto případy se vyskytují poměrně často.

V tomto článku se vám pokusím přiblížit Facebook tak, abyste si sami mohli udělat vlastní obrázek. Není účelem tohoto textu Vás nějak ovlivnit, ne, záleží jen na vás, zda se stanete fanouškem nebo zapřísáhlým odpůrcem. Já osobně jsem tak nějak na neutrální půdě, proto si myslím, že jsem ideální osoba pro to, abych mohla porovnávat výhody a nevýhody.

Je pravda, že výhody a nevýhody závisí také na osobnosti, která Facebook užívá. Člověk by měl znát základní pravidla pro bezpečné zacházení s Internetem. Věřím, že je každý bezpečně zná, protože text, který bude následovat na ně nepohlíží a počítá s faktem, že pravidla jsou všeobecně známá záležitost a už se nemusí znovu opakovat.

 

Myslím, že je dobré začít výhodami, protože výhody a nevýhody jsou na sobě závislé. Uvedu příklad, který jsem sama zažila. Zrovna vycházím devátou třídu základní školy a na konci června mě čeká další loučení. Proč další? Protože v sedmé třídě odcházela spousta mých kamarádů a spolužáků, které jsem měla ráda. Dlouho jsem o nich nic neslyšela, až když jsem si založila účet na Facebooku, tak jsem s mnohými znovu obnovila kontakt a jsou to mí dobří přátelé, se kterými se znovu vídám. To je asi největší výhoda této aplikace – šance obnovit kontakty a najít své staré přátele.

Tato obrovská výhoda je ovšem zároveň i nevýhodou. Už jsem ji tu zmiňovala, je tu možnost, že nenarazíte na své přátele, ale na ty, kteří se za něj pouze vydávají. A vy jim slepě uvěříte. Pro vás tohle může skončit i smrtí, v nejhorším případě, které ale nejsou tak časté. Abych byla úplně upřímná, neznám člověka, kterému by se tohle přihodilo, ale určitě se tyto případy vyskytují. Dá se to předpokládat, při přirozené lidské naivitě, která, ať už chceme nebo ne, nás velice ovlivňuje ve všem, co děláme.  

Mnohem větší nevýhodou, než je riziko špatné známosti, je ztráta soukromí. Hned po přihlášení jsou vidět novinky od přátel. To znamená, že se objeví kdo co dělá, kdo si nahrál nové fotky na svůj profil, kdo odpověděl komu na jakou otázku atd. Celkem morbidní, ne? Ale každý si to tam píše sám, samozřejmě, že ty odpovědi na otázky jsou už nainstalované v aplikaci, to však nic nemění na tom, že to, kdo co dělá, si tam uživatelé píší sami. Jednoduchým lékem pro prevenci před ztrátou soukromí tedy je, aby uživatel na profile neměl žádné fotky, nepsal tam přebytečné  informace, nepsal co právě dělá a nikoho nikam nezval. Ale jednoduchá otázka zní: jde tohle vydržet? Já na svém profilu fotografie nemám a jsem spokojená. Moje kamarádka, například, by asi nepřežila, kdyby na Internetu neměla své fotky. A pak se diví, že jí píší nažhavení pánové vzkazy s neslušnou tematikou. Ale to už jsme zase u bezpečnostních pravidel.

 

Doufám, že se mi podařilo, prostřednictvím tohoto článku, vás alespoň trochu informovat o tématu no. 1 dnešní doby, o Facebooku. Už na začátku jsem říkala, že je na každém, aby si udělal svůj vlastní obrázek. Věřím, že se mi povedlo váš obrázek vymodelovat, nebo mu udat trochu směr. Facebook, stejně jako všechno na světě, má svoje výhody i nevýhody a tak tomu vždy bude, protože stejně jako nedokáže být člověk jednoznačně dobrý či zlý, nedokáže to být ani Facebook.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zabití ?

(Flejmy, 12. 5. 2010 20:55)

zabití ? To je trochu přehnaný teda pokud neni někdo s prominutím pitomý a nepíše si s nějakym uchylným Deviantem to se ale většinou pozná =) ale ano máš pravdu uživatel Facebooku by měl být určitě opatrný co napíše a nebo komu píše... Moc pěkný článek chválím ´=)

Anonymka:

(Angee, 4. 11. 2009 21:34)

Není zač :-) Snažila jsem se :-)

Komentář

(anonymka:), 3. 11. 2009 19:21)

To jsi psala celé sama?Je to fakt dobrý sice trochu dlouhý ale dost poučný.Chtěla jsem si založit Facebook ale potom co jsem si přečetla tento tvůj článek tak jsem změnila názor.Já jsem si teď už obrázek udělala.Děkuju

Komentář

(Jirka, 29. 3. 2009 18:04)

Hm zajimavý názor. Doufám že dodržuješ zásady bezpečného seznamování. To víš na netu je dneska strašně moc pánů P.